
Joanna Salska-McNeil jest polsko-amerykańską artystką wizualną, malarką, wyróżniającą się bogatym dorobkiem artystycznym, niegasnącą pasją tworzenia nowych dzieł i podejmowania się wyzwań, które swoim szerokim zakresem tematycznym odzwierciedlają jej potrzebę dzielenia się ze światem entuzjazmem i chęcią poznawania nowych doświadczeń.
Będąc autorką pomysłu, w 2025 roku zainicjowała powstanie Fundacji, inicjatywy będącej wynikiem wieloletnich przygotowań, jak również efektem marzeń i fascynacji zogniskowanych wokół historii Klubu Krzywego Koła, skupienia w jednym miejscu wybitnych postaci, autorytetów zróżnicowanych dyscyplin w ramach aktywnego ośrodka życia intelektualnego i artystycznego. Jak zauważa „historia działalności polskich intelektualistów, działaczy Klubu Krzywego Koła oraz towarzyszącej mu artystycznej Galerii Krzywe Koło stanowi nie tylko wspaniałą spuściznę historyczną, jest to także wzór prowadzenia dialogu, wielowątkowej dyskusji skłaniającej do lepszego zrozumienia świata i kształtowania rzeczywistości” – zapraszamy do przeczytania pełnego listu otwartego Joanny Salskiej. Jako prezes fundacji koordynuje m.in. działalność artystyczną, rozwija współpracę z artystami, oraz pracuje na rzecz propagowania i rozwoju szerokiej dyskusji na temat sztuki współczesnej.
W 2010 roku Joanna Salska przedstawiła manifest inicjując powstanie Alterrealizmu, nowego ruchu artystycznego, którego stała się założycielką. Obserwacje przemian zachodzących w świecie adaptującym się do czwartej rewolucji przemysłowej, konwergencja społeczeństwa z rozwijającymi się w zawrotnym tempie technologiami, jak również wieloświatowe interpretacje mechaniki kwantowej przenikające się z transcendencją i wielowymiarowością wschodnich filozofii, skłoniły malarkę do nowego spojrzenia na rzeczywistość i sztukę. W efekcie refleksji nad istotą rzeczywistości Joanna Salska powołała do życia Alterrealizm, nurt wychodzący poza horyzont ukierunkowanych interpretacji i doznań obserwowanych w innych kierunkach artystycznych. Sztuka alterreali styczna, pozbawiona jest cech negacyjnych wobec innych dziedzin, jednocześnie stanowi ich rozszerzenie, gdzie przekaz wybiega poza granice realizmu, antyrealizmu, potwierdzenia i zaprzeczenia w postrzeganiu rzeczywistości nie wyrażającym się w intuicji, natomiast wchodzącym w głębię podświadomości. Charakterystyczną cechą Alterrealizmu jest wyjście poza ramy konwencjonalnego myślenia, zastępując je emocjonalnym uniwersalizmem i głębią odczucia już od koncepcji, poprzez proces twórczy artysty, aż po prezentację dzieła odbiorcy, któremu nie narzuca się z góry ustalonego obrazu świata, pozostawiając dowolność w wyborze zróżnicowanych perspektyw doświadczania dzieła i jego obserwacji. Prace artystyczne Joanny Salskiej można obejrzeć na stronie: www.joannasalska.com
Nota Biograficzna
Joanna Salska ukończyła wydziały Malarstwa i Grafiki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom magistra sztuk pięknych. Na podstawie przedstawionych prac po ukończeniu studiów otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2024 ukończyła studia doktoranckie w swojej Alma Matter pod kierunkiem prof. K. Wachowiaka i Tomasza Milanowskiego uzyskując stopień doktora w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuk plastycznych.
W 1982 roku została zaproszona na staż w ramach rezydencji artystycznej Fundacji Yaddo w Saratoga Springs, USA. Brała udział w wielu wystawach w Ameryce Północnej i Europie, w tym w renomowanym Columbia University, New York, NY., Lachmann Gallery, Foster Goldstrom Fine Arts i Allrich Gallery. Otrzymywała również nagrody m.in. za prace wystawiane w Humboldt Cultural Centre i Fiberworks Gallery w Berkeley. W latach 2012 i 2014 została zaproszona do wzięcia udziału w Pekińskim Biennale w Chinach, a jeden z jej obrazów został wybrany i umieszczony w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Pekinie.
Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach, m.in. w Muzeum Narodowym w Pekinie, 7/11 Corporation, Yaddo Foundation, Washington Museum of Women in the Arts i licznych kolekcjach prywatnych.